Rendszerszemléletű orvoslás

Komplex megközelítés, egy szemlélet, emberhez való hozzáállás.

Egy betegségnek mindig története van, tágabb rendszerbe illeszthető a tünetegyüttes. Fontosnak tartom ezért, hogy több szinten történjen a beavatkozás, a gyógyítás, mindig úgy, olyan mértékben, amire ott és akkor szükség van. A rendszerben gondolkodás része számomra az un. "mind-body medicine", amikor egységben látjuk a testben és a mentális térben zajló folyamatokat.

Az akadémikus orvoslás mellett a komplementer alternatív medicina, ezen belül a 30 éves homeopátiás orvosi tapasztalatom adja a szemlélet hátterét.

Vallom, hogy mindenkinek részt kell vállalnia a saját gyógyulásában, a feladat nem adható át. Orvosként ehhez tudásommal, tanácsaimmal járulok hozzá, ott vagyok a gyógyuló mellett az úton.

A gyógyításon túl élethez való hozzáállásom alapja a prevenciós szemlélet, amiben felnőttem. Első, ide kapcsolódó könyvélményem 1990-ben, Kenneth Cooper: A tökéletes közérzet programja volt. Tehát: együnk jó minőségű ételt, mozogjunk rendszeresen, lehetőleg naponta és törődjünk mentális és lelki állapotunkkal

Mentálhigiénés segítő beszélgetés

Egészséges emberek, élethelyzeti nehézségeivel foglalkozik.

Ezen helyzetek mentális, lelki hatásainak a feldolgozását, abból továbblépését segítem. Lehetőség szerint a "poszt-traumás növekedés" irányába. Olyan nehézségek ezek, amelyek mindannyiunkat érnek, érhetnek az életünk során és nehezen lépünk túl rajtuk. Gondolatainkban vissza-visszatér az a bizonyos helyzet, esetleg testi tünetek is kialakultak miatta. Bizony, bátorság kell ahhoz, hogy kimondjuk, egyedül, ezzel nehezen boldogulunk és szakember segítségét kérjük. A változás ettől a ponttól tud elindulni...

Szupervízió

A szakmai személyiség karbantartása.

Egyéni / csoport / team

Az entrópia meghatározásából következik, ha valamibe nem teszünk energiát, akkor az magára hagyva a káosz, a szétesés fele halad. Szakmai életünk sem kivétel ez alól. Napra nap, hétre hét, évre év… Belesimulunk a mindennapokba és észre sem vesszük, hogy már nem azok a lelkes szakemberek vagyunk, akik beléptünk valamikor a munkahelyünk kapuján. Mi történhetett? Az életünket robot üzemmódban, hozott mintáink alapján éltük. Elfelejtettünk megállni, ránézni napjainkra, megélt tapasztalatinkra, életünkre.

Micimackó is ezen gondolkodott:

"Íme, Medveczky Medve úr, amint bukdácsol lefelé a lépcsőn, kopogtatva feje búbjával, kipp-kopp, minden lépcsőfokon egy koppanás. Előtte Róbert Gida, az ő gazdája. Amennyire Micimackó értelme terjed, meg van győződve róla, hogy ez az egyetlen módja a lépcsőn való közlekedésnek. Néha ugyan kétség fogja el, mintha lehetne másképp is, de ezt csak akkor tudná megfontolni, ha egy pillanatra megállnának a lépcsőn, és módjában volna fontolgatni."

Ez a megállás és fontolgatás az, ami lehetséges egy szupervíziós folyamat alatt. Ránézni a szakmai életünkre, reflektálni a tapasztalatainkra és az elakadásainkra. A folyamat végén magunkról tanulva, energiával feltöltődve lehet továbblépni,

Tapasztalatom, hogy orvos kollégáim számára különösen nehéz elfogadni, hogy ők is rászorulnak időnként a "nagygenerálra". Hívom, bátorítom őket, hogy szánjanak időt magukra, mert a legjobb autóból is kifogy időnként az üzemanyag, a további hatékony működéshez fel kell tölteni a tankot.

Egyének, szakmai teamek, csoportok számára is vezetek szupervíziót.

Reflektív coaching

Hogyan legyek saját magam és mások jobb / eredményesebb / hatékonyabb főnöke? Hogyan leszünk együttműködő, eredményes team?

Coaching, mert célirányos, aktív, változás és fejlődés orientált munkaforma, reflektív, mert a helyzet megértéséből indul ki. Abból, hogy az egyén vagy team honnan indul. Ahogyan mondjuk a  "problémabeszéd és megoldásbeszéd" egyensúlyban van ebben a folyamatban. Addig nem tudunk valamit másként csinálni, amíg nem tudjuk, hogy most hogyan csináljuk, ezért a jelennel is foglalkozunk. Gyakran használom a testtudatos (embodiment) módszereket ezeken az üléseken, mert testünk hordozza az elmúlt tapasztalatok lenyomatát. Ezeket tudatosítva, reflektálva a tapasztalatokra tudunk  a jövőben máshogyan működni, viselkedni, új módszereket, megoldásokat létrehozni.

Tapasztalatokat szereztem egészségügyi, egyházi, szociális és oktatási területen, graduális és poszt-graduális oktatásban, valamint vállalati környezetben. 

Magyarul és angolul vezetek folyamatokat, személyes és online formában